Her şey ''Jaws'' filmini izlememizle başladı. Büyükbeyaz denilen cins köpekbalığının sinsi sinsi suyun altından gelip, av olarak seçtiği filmin kahramanlarına birer birer saldırıp, o kocaman çenesi ve yüzlerce dişleriyle canlı canlı yediği insanları seyrettikçe, hepimizi bir deniz korkusu sarmıştı. Filmdeki gerçeğin komik ve çirkin bir kopyası olan maket köpekbalığı o dönem herkesin korkulu rüyası olmuştu. Daha sonra belgesellerle büyük beyazları daha yakından tanıdık ve tanıdıkça da daha çok korktuk. Şimdi bilim insanları, yaptıkları çalışmalarla büyükbeyazların dünyasına bir ışık daha tuttular.

* Caniler Kralı Kilinkg

İKİSİNİN DE HEDEFİ VAR
ABD Miami Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada Güney Afrika'nın Fok Adaları çevresinde yaşayan büyük beyazların avlanma stratejileri incelendi. Araştırmanın sonucu ilginç: Büyükbeyaz köpekbalıklarının davranışları, kriminal uzmanlara göre seri katillere benziyor! Büyük denizlerin belki de en büyük tehlikesi olan bu hayvanlar rastgele saldırı yapmıyor. Kurbanlarını seçip pusuya yatıp bekliyor. Uzmanlar ''Büyükbeyazın da serikatilin de bir hedefi var. Yem ya da kurban bulmak. Ancak serikatiller polise yakalanmamak için daha dikkatli davranıyor'' diyor. Elbette serikatillerle köpekbalıkları arasında büyük bir fark da bulunuyor: Serikatiller eğlence ve heyecan için, büyükbeyazlar ise hayatta kalmak için gereken yiyeceği sağlamak için öldürüyor.


* Maya Takvimi, Dresden Codex
* Clavicula Salomonis

TECRÜBELİ OLAN KAZANIR
Köpekbalıklarını gün boyu izleyen bilim insanları, büyükbeyazların avlanmak için kurbanlarına gizlice sokulduklarını, yaşlı köpekbalıklarının daha iyi yaklaşıp saldırdıklarını, genç ve küçük olanların ise büyüklere oranla daha başarısız olduklarını gözlemlemiş. Bu gözlemlerde bu hayvanların öğrenerek tecrübe kazandıkları ortaya çıkmış.


* CIA'nın ünlü Kryptos Heykeli
* Âlimler ve Câhiller
* Kayıp Atlantis'ten sonra yeni uygarlık
* Gerçek El Dorado mu?
* Nuh'un Gemisi'nde tarikat kavgası çıktı
* Kutsal Kase de Cennet Bahçesinde mi?
* Evren'in geçmişine yolculuk (Video)