GDO
Tartışma devam ediyor, Tarım Bakanı Mehdi Eker'in beyanatları olayı daha da alevlendirecek çünkü Fransızlar Eker'den farklı düşünüyor.

''Kamuoyunda adeta bir dezenformasyon yaşanıyor, spekülasyon yapılıyor'' iddiasında bulunan Bakan, ''GDO'lu ürün etiketi yasaklanmıştır deniyor... Arkadaşlar bu çarpıtmadır. Bir ürünün içinde bulunanlar yazılır'' dedi... Böylece, etikete ''GDO içermez'' yazılsın diyenlere cevap verdi. Oysa, bugün Türkiye'de herkes biliyor ki pekçok üründe özellikle de yabancı mallarda ''Domuz ürünü içermez'' diye yazılmaktadır. Hatta ''İslami kurallara göre kesilmiştir'' ibaresi koyulmakta. Bu da doğal, çünkü halkın eksiriyeti böyle bir ibare görmek istiyor. Buna itiraz etmeyenler GDO için istendiğinde neden karşı çıkıyor?

* Deccal-Dabbe-LHC
* Dumansız Hava Sahası'nda sağlıklı yaşam masalı

Üstelik AB'de de uygulamalar farklı.

En son Fransa'da Biyoteknoloji Yüksek Kurulu bir ürünün ''Genetiği Değiştirilmiş Organizma İçermez'' ibaresi taşıyabilmesi için oynanmış DNA oranının binde 1'i geçmemesi koşulu getirdi.  Oysa bizde yürürlüğe giren yönetmelikte ise eğer ürünün içinde binde 9'un üzerinde ise yazılacağı, GDO içermez yazılamayacağı hükmü getirildi.

Kısacısı dünyanın en azından 1 yerinde bu etiketler kullanılıyor...

Dahası Fransız Danıştayı AB hükümlerinin Fransız yasalarına adepte edilmesi için çıkartılan kararnameyi de halkı yeterince bilgilendirmeden çıkartıldığı gerekçesiyle iptal etmişti.

Avusturya, Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Hollanda ve Macaristan, AB yasalarına rağmen GDO'lu ürünler kullanılmasını yasaklamak istiyor. Almanya, Fransa, Yunanistan, Avusturya ve Macaristan, GDO konusundaki yoğun lobiciliğiyle tanınan Amerikan Monsanto şirketinin MON810 adını taşıyan GDO'lu mısırının topraklarında üretimini yasakladı.

EVET TEKRAR EDİYORUZ... GDO HAKKINDA HER ŞEY...
Sağlıklı yaşam lay lay lom, Dumansız Hava Sahası lay lay lom... Çok yaşa GDO, sen çukulatada, bisküvi, kraker, gofrette kanola yağında ne güzel yenilirsin GDO... Haydi hep birlikte lay lay lom!

Son günlerde GDO'lar tartışılıyor. Peki farkında mısınız, yıllardır kulaktan kulağa yayılan aman çok faydalıymış denilen hatta TV'lerde kendilerinden menkûl sağlıklı yaşam uzmanlarınca övüle övüle bitirilemeyen kanola yağında, soya da olduğu gibi GDO'ların bize yedirildiğinin, GDO'lu mısırın, soyanın, kanolanın. 3. nesilde kısırlığa yolaçacağının... Tıpkı, bir zamanlar tereyağ kullanmayın sağlıklı yaşam için zararlı asitlerle dolu margarinleri kullanın denilmesi gibi. Tıpkı kadınların depresyondayken çok tükettikleri çikolataların GDO'lu olduğu için depresyon neden olması, bağımlılık yaratması gibi...

Konumankeni.com olarak bu konuya hassas davranıp
GDO'ya Hayır Platformu'nun bildirisini yayınlamıştık. Çünkü bir yandan Dumansız Hava Sahası'nda sağlıklı yaşam sürdüğü sananlar, GDO'lu çukulataları yemeye, bebelerinin bünyelerini metabolizmalarını tamamen bozacak, kanser riski taşıyan, ani ölümlere, İngiltere'deki son araştırmada psikolojik bunalıma, depresyona ve obeziteye de neden olduğu görülen GDO'lu ürünleri tüketmeye devam ediyorlardı ve yakın zamana dek de bunun farkında değillerdi. Halen ödedikleri vergilerle devletin açığını yamayan sigara tiryakilerinin haklarına duyarsız olanlar herşeyin farkında değiller, tüketiciye hiçbir uyarı yapılmadan bunlar kullanılıyor. Bugün mısırdan ve soyadan üretilen 800 çeşit GDO barındıran ürün tüketici sofrasına giriyor.

Bisküvi, kraker, puding, bitkisel yağ, bebek maması, çikolata ve gofret gibi pek çok gıda ürününde GDO olmasına rağmen, tüketicinin bundan haberi olmuyor.       Bookmark and Share

* Komşu'da sigara içmeyen giremiyor
* Tunç Özgörener'in yazısı: Bu ülkenin en iyi vatandaşları
*
TEMA Vakfı: Plastik şişe ve kaplar kanser saçıyor

Şimdi, bir takım profesörler kalkıp genetiğiyle oynanmış tohumlardan üretilip ''organik'' diye piyasaya sürülen bebe mamalarının bile zararsız olduğunu iddia edebiliyor. Sağlıklı yaşam masalı sürüyor. Fakat Bakanlığın yaptığı açıklama aslında pekçok şeyi de açıklıyor.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın yeni yönetmeliğindeki tutarsızlık bakanlığın kendi açıklamasıyla görülüyor. Şu sorunun cevabı henüz yok. Madem GDO'lar ''zararsız''... Neden bebe mamalarında yasaklanıyor, madem GDO'lar ''zararsız'' neden 0.9'un üzerinde olduğunda paketine yazılma zorunluluğu getiriliyor da 0.8 olunca yazılmıyor ve 3 tane 0.8'lik GDO'lu bir ürünün içinde 2.4'lük GDO olması zararlı değil mi? Anne GDO'lu ürünleri yerken bebeğine GDO'lu mama vermese dahi anne sütüyle bu zararlı etki zaten yavrusuna geçmeyecek mi?

Mesela Prof. Dr. Kenan Demirkol, GDO’lar üretilirken her bir genetik değişiklikte 8 kimyasal madde kullanıldığını, vücut tarafından sindirilemeyen söz konusu ürünlerin böbrek yetersizliği ve kısırlığa yol açtığını söylüyor ve 1908 yılında ilk kez üretilen margarinin içindeki zararlı asitlerin yapılan araştırmalarla ortaya konulduktan sonra margarin yapımında bu maddelerinin artık kullanılmadığını anlatıyor, ''GDO’lu ürünler üçüncü nesilleri etkiliyor. Bunlardan vazgeçmek için margarinde olduğu gibi bir 100 sene daha mı bekleyeceğiz'' diye soruyor..

Bazıları abartılıyor dese de son yapılan testler vahim sonuçlar veriyor. Deneyler, besinler yoluyla aldığımız yabancı DNA'nın hücrelerimize taşınabileceğini ortaya çıkardı. Yakın zamana kadar DNA'nın bağırsaklarımızda sindirilebileceği düşünülüyordu. Ancak deneyler durumun aksini kanıtladı. Bakteriyel bir virüsün DNA'larıyla beslenen farelerde bağırsak boyunca yaşayabilen ve kana karışabilen büyük virüs DNA'sı parçaları bulundu. Alınan DNA'lar lökositlerde, dalak ve karaciğer hücrelerinde de görüldü ve virüs DNA'sının fare genomuna yerleştiği kanıtlandı. Hamile farelere yedirilen virüs DNA'sı, ceninin ve yeni doğmuş yavruların hücrelerine geçtiği de belirlendi.


BAKANLIĞIN AÇIKLAMASI

İnsan yaşamı ve sağlığı, hayvan sağlığı ve refahı, tüketici çıkarları ve çevrenin en üst düzeyde korunmasını riske sokanlar ile insan ve hayvan tedavisinde kullanılan antibiyotikleri taşıyan GDO ve GDO'lu ürünleri içeren gıda ve yem maddelerinin ithalatı ve bebek mamalarında kullanımının yasaklandığı duyuruldu.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, ''ABD, Arjantin, Brezilya, Çin, Kanada, Hindistan, Avusturalya, Yeni Zellanda ve Güney Afrika başta olmak üzere 28 ülkede üretilen Genetiği Değiştirilmiş Organizma'lı (GDO) tohum ve buna bağlı GDO'lu gıda ve yem ham maddeleri, biyolojik çeşitliliğimizin korunmasını ve sürdürülebilir kılınmasını tehdit etmektedir. Bu nedenle, ülkemiz biyolojik çeşitliliğinin zarar görmemesi için tohum ve buna bağlı ürünlerin üretimi, 26 Ekim 2009 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren, Gıda ve Yem Amaçlı Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve Ürünlerinin İthalatı, İşlenmesi, İhracatı, Kontrol ve Denetimine Dair Yönetmelik'in dayandığı yasalar esas alınarak yasaklanmıştır'' denildi.

* Evrende Karanlık Akım
* 15 Ocak 2010: Kargaşa döneminin başlangıçı
* T Pyxidis patlarsa yanarızz 
* Öldüren oyun Space Monkey efsanesii
* Evrenin bebeklik çağının foto-albümüü
* İnsanın canı şarkı söylemek istiyorr
* Yeni süper dünya 61 Virginis'tee

* Maya Takviminin yaprakları
* Baba Vanga'nın Kehânetleri
* CERN LHC: 14 TeV hıza çıkıldığında neler olabilir
* Spinoloricus Cinzia yeni bir tür mü?? * Piskopos Malacchia'nın Kehânetleri
* Nuh'un Gemisi'nde tarikat kavgası çıktıı * Gerçek El Dorado mu??
* Google seni dikizliyorr * Kutsal Kase de Cennet Bahçesinde mi?
* Apophis senaryoları: Çarparsa ne olacak (Video) * Evren'in geçmişine yolculuk (Video)k
* Gerçek Marslı fosillerii * Bilim Tanrıcılık oynuyor
* Astronomlar onun peşindee * Evrim Adası Galapagos'tan kaçışş
* Uzay Macellan'ı Kolomb'u uzak denize keşfe gidecek * CERN'de yeni muammaa
* 2012 aslında 2012 değil.... * 100 milyon sonra yokoluşş
* Facebook'ta alarmm * Yeni süper dünya 61 Virginis'tee
* Siz de Zombi olabilirsinizz * Görünmezlik pelerini geliyorr
* 7.7 ile 6.9 tsunami olacağı beklentilerii * Herkesin tersine dönen WASP-17bb
* Denizyıldızlarının intihârıı * El Dan Brown Örgütü CERN'dee
* Âlimler ve Câhillerr * Stephan Hawking mi Peter Higgs mii
* WISE'ın gözünden... * Gelecek Matrix mi Terminatör mü
* CIA'nın ünlü Kryptos Heykelii * Ölümün kokusuu
* Sağlıklı yaşam doğal çevre lay lay lomm * H1N1 biyolojik silah iddialarıı
* AİDS'in de mutantı bulunduu * Kenenin de mutant'ı
* Canlı canlı Evrim * Güneş sistemimizin en soğuk noktasıı
* Garip yaratıklar resmi geçiti * Apollo 11 çöle mi indi?!?
* Dünyanın geçmişine benzeyen gezegenn * Kayıp tür Darwinopteruss
* Duvarda asılı Kayıp Halkaa Jüpiter'e çarpan dünyaa
* Heredot'un kayıp Pers ordusuu * Dünya'nın 7. sonuu
* Patrick Geryl'den dehşet senaryosuu * Kayıp kıta Atlantis'i bulduk 
* Moskova'da UFO bulutlarıı * İran'ın füze denemesinde UFOO
* Dağa UFO mu çarptı?! * Saturn'ün sırrı çözüldüü
* Çok yaşa Turritopsis Nutricula!! * Bağışıklık sistemini devredışı bırakann
* Düşünce okumada yeni yöntemm * Yeti Kocaayak (video)
* Meksika'daki garip yaratıkk * Çin'de ayaklı bir yılann
* Volkanların ''Rosetta Taşı'' bulundu * Sibirya'nın Mavi Gözü'nde siyah halkalar
* Dr. Finkelstein'ın insan yiyen robotu.... * Klonlamadan sonra yapay sperm
* Büyükbeyaz mı? Serikatil mi?