Mastadon
Mammutidae familyasında Mamut ve günümüzdeki Elephantidae-Fil ailesinin atası sayılan Mastadon (ya da Mastodont) yaklaşık 10 milyon yıl önce Avrupa, Yakın Doğu ve benzer bir soy olarak Kuzey Amerika'da yaşayan bir türdü; bugüne dek Eski Dünya'da Romanya ve Yunanistan'ın kuzeyinden İngiltere, Almanya, Hollanda'ya fosilleri bulunmuştu fakat yakın zamana dek Anadolu'da çıkartılamamıştı. Burdur'un Elmacık Köyü'nde bulunana dek...

1998'de keşfedilen Elmacık'taki omurgalı fosil yatağı
yaklaşık 6-10 milyon yıl öncesine Neojen Dönemi'ne ait ve 2005'te ilk kez Mastodon dişleri çıkatıldı. Mastodonlar, avcı iken ara tür olan Mammoth'lar otçuldu. Bugüne de Elmacık'ta 6 fosil çıkartıldı. Bunların ayrıca şöyle önemi var Avrupa havzasında şu ana kadar bulunanlar daha erken dönemlere ait, karbon testleri ile Elmacık'takiler en yaşlı Mastadonlar olabilir.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Fiziki Coğrafya Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nurfettin Kahraman yönetimindeki kazılarda
bu yıl ise ilk kez aynı Mastodon'a ait iki fildişi yanyana bulundu. 20 üniversiteden gelen öğrencilerinde katıldığı çalışmada fosil yatağında üç yıl önce başlayan paleontolojik kazı çalışmalarının dördüncü dönemine 10 gün önce başlandı.

Geçen yılki kazılarda Mastadon haricinde aslan, atların atası hipparion, antilop, zürafa, gergedan ve çok sayıda kuş türü kalıntıları bulunmuştu. Elmacık omurgalı fosil yataklarından çıkan fosillerle rahatlıkla Doğa Tarihi Müzesi kurulabilir ama bu bilimsel çalışmalara destek gerekiyor.

* Gerçek El Dorado bulundu mu?
* Kral Süleyman'ın Anahtarı - Clavicula-Salomonis
* Volkanların ''Rosetta Taşı''
* Garip yaratıklar resmi geçiti
* Piskopos Malacchia'nın kehânetleri
* Ayasofya'nın Meleğii
Kayıp Dünya'dan manzaralarr
* Kayıp kıta Atlantis'i bulundu
* Atlantis İzmir'de mi?