kazım karabekirin hatıratı,Kazım Karabekir ile Atatürk,Kazım Karabekir günlüğü hatıraları,mustafa kemale çektiği telgraf, atatürk için ne demişti,   Bookmark and Share 19 Mayıs 1919: ''Mustafa Kemal çıkmıştır inşallah. Muvaffak olacaktır.''

Kurtuluş Savaşı Kahramanlarından Kazım Karabekir Paşa’nın günlükleri yazmaya başladıktan neredeyse 1 asır sonra kitap haline getirildi. 


*
Talat Paşa ve Ermeni kurbanlarını anmak

* Osmanlı Tarihine giriş kitapları
Mısır'ın kadim assolisti

Garp Cephesi Komutanı, Atamızın silah arkadaşı ve Cumhuriyet kurulduktan sonra da TBMM Başkanı Karabekir Paşa’nın 1906’dan başlayarak 1948 yılına kadar tuttuğu 40 ajanda, Karabekir Vakfı'nca gün ışığına çıkartıldı. Dönemin en güçlü karakterlerinden biri olan Karabekir Paşa'nın, 19 Mayıs 1919’da Atatürk, Samsun’a çıktıktan sonra Vahdettin'in emri ile tutuklamaya gittiği Mustafa Kemal’e ''Emrinizdeyim'' demesi Kurtuluş Savaşı’nın kaderini değiştiren olaylardan biriydi.

* Massospondylus Carinatus tarihi tekrar yazdı
* İsmet Paşa'nın tarihi Pozu...

Ruslar, Doğu sınırını güvenceye aldıktan sonra Yunan Birlikleri, Ankara'nın kıyısına kadar gelmişken Karabekir Paşa'nın Batı Cephesi'ne son sürat yetişmesi tarihimizin kırılma noktalarından biridir.
Cumhuriyet'in ilanından sonra TBMM Başkanlığına kadar çıkan Karabekir Paşa, özellikle muhafazakar kesim, Kazım Karabekir’i kendisine daha yakın buldu. Hatta Atatürk’e karşı olanlar Karabekir Paşa hakkında olmayan olaylarla onu kendi saflarında göstermeye çalıştılar. Halbuki, gerçekler hiç öyle değildi.

Paşa’nın tuttuğu günlüklerde kaleme aldıkları bu kesimlerin iddialarını tamamen çürütecek cinsten. geçen günlerde Fatih Altaylı ve Murat Bardakçı'nın programı Teke Tek Özel'e çıkan kızı 
Timsal Karabekir Yıldıran, bunları dile getirmişti.

Geç kalınmış olsa da Kazım Karabekir’in 1906’dan 1948’e kadar tuttuğu 40 kadar ajanda, yaklaşık 2 ay sonra kitap olarak yayınlanmış olacak ve tarihimizdeki büyük bir boşluk dolmuş olacak. Mesnetsiz iddialar da ortadan kalkacak.

Yalnız kitaplaştırma çalışmasının ilginç olan yanı günlüklerin Arapça'dan çevrilmesi değil deşifre edilmesi. Çünkü kendisine has bir yöntemle ve noktalama kulanmadan Arapça yazmış Paşa günlüklerini ve sağlığında ''bunları kimse okuyamaz'' diyormuş.

Kızı Timsal Karabekir Yıldıran, günlükteki bazı olaylar hakkıda bilgi verdi. Bunlardan biri de Erzurum Kongeresi’yle ilgili. 7 Temmuz 1919 tarihli notta, Vahdettin’in emriyle bir manga asker ile Mustafa Kemal’i tutuklamaya giden Karabekir Paşa ile Mustafa Kemal arasında geçen konuşma günlüklerde şöyle anlatılıyor: “Sabaha kadar konuştuk. Tartışma geçti. Sonra emrinizdeyim dedim.''

19 Mayıs 1919 tarihinde ise şu notu düşmüş: ''Mustafa Kemal çıkmıştır inşallah. Muvaffak olacaktır.''

* Maya Dresden Codecs * Armageddon Savaşı çıkacak
* Piskopos Malacchia'nın kehânetleri * Baba Vanga'nın kehânetleri
* Kışkırtan kilise * Ayasofya'nın Başmeleği
* Noel Ağaçı Türk geleneğidir * Anadolu'da yeni kilise
* Heredot'un Kayıp Pers Ordusu * İnsanlığın tarihi değişiyor
* 21 yaşında çıtır Elvis * Beatles-Rolling Stones İlahlar Katı'nda 2 yıl 
* Duvarı yıkan piknik * Woodstock ruhu ölmedi içimizde yaşıyor
* Ölümün kokusu
* Dünya'nın 7. sonu
* Dünyanın geçmişine benzeyen gezegen
* Kayıp tür Darwinopterus
* Herkesin tersine dönen WASP-17b
* Garip yaratıklar resmi geçiti