Kadim korkular mı bilimsel gerçekler mi? 
Güneş TutulmasıKaranlık Güçler dünyayı terketmedi; Milenyumun en uzun tutulmasının ve en uzun ''Güneş Tacı''nın gölgesi hâlâ yeryüzü üzerinde... Felaketler, Depremler, tayfunlar zinciri devam ediyor. Kimileri vesvese, şarlatanlık diye baksa da, Kadim Korkular yine doğru çıkıyor. Somoa ve Endonezya'yı yıkan depremlerin ardından Filipinler'i vuran kasırga Vietnam'ı da perişan etti. Bookmark and Share

1000'lerce ölü ve yaralı var.

Öncesinde de garip olaylar yaşanmıştı ama 22 Temmuz'dan bu yana Japonya, Hindistan, Tayvan' ve Endonezya'da olan depremlerin ardından Güney Pasifik Okyanusu'ndaki ''Pasifik Ateş Çemberi'' denilen bölgede Batı Samoa ve Amerikan Samoası neredeyse 5 dakika süren 8,3'lük depremle sarsıldı, ardından tsunami meydana geldi. Ölü sayısı her geçen dakika yükseliyor, en son 200'ün üzerinde kayıp vardı.

İlk depremin 16 saat ardından Endonezya Sumatra bir kez daha 7,9 ile sarsıldı. Padang kenti yerlebir oldu. Köprülerin, binaların yerlebir olduğu, yangınlar çıktığı, Singapur'da yüksek binalarda bile hasar olduğu söyleniyor. Endonezya'daki kayıplar ise daha feci 1000'den fazla ölü var, yılıkan bina ve hasahanelerin altında 1000'lerin olduğu da söyleniyor.

''Gölge'' henüz yeryüzünün üzerinden kalkmadı.
22 Temmuz güneş tutulması büyük tartışmaya neden olmuş; bilim dünyası, büyük felaketler olacağına dair kadim dünyadan kalma korkularını, vesvese olarak değerlendirmişti. Fakat, yaşanan o ki güneş tutulması ile olanlar arasında bir bağ var... Kadim dünyadan kalma korkular ve kehanetler doğru çıkıyor.

* Atlantis İzmir'de mi?
* Kral Süleyman'ın Anahtarı - Clavicula-Salomonis
* Volkanların ''Rosetta Taşı'' bulundu

2 Eylül'de Endonezya'da Batı Java'nın 142 kilometre güneybatısındaki Tasikamalaya bölgesindeki 7.3'lük depremin ardından 29 ve 30 Eylül'de Güney Pasifik Samoa ile Sumatra sarsıldı. 22 Temmuz sonrası Sumatra'daki Anak Krakatoa yanardağı da patlamış ve büyük paniğe neden olmuştu.

Yaşanan o ki Kadim dünyadan kalma korkular ve kehanetler doğru çıkıyor. Kimileri şarlatanlık, halkı paniğe sevketmek diye değerlendirse de... Jim Berkland gibi bilimadamlarının da savunduğu güneş ve ay tutulmasının tektonik tabakaları, fayları,  magmayı etkilediği teoremi doğrulanıyor. Doğadaki değişimlere, hayvan hareketlerine bakarak depremler önceden sezilebiliyor.

Tıpkı 1999'da gölgesi ülkemizin üzerinde geçen yüzyılın son büyük güneş tutulmasının ardından Gölcük ve Düzce'de depremlerin olması gibi, bu yüzyılın en uzun güneş tutulmasının ardından da Uzakdoğu depremler ve kasırgalarla, sellerle boğuşuyor.

Japonya'daki 5 Ağustos'taki depremin ardından bizim saatimizle 11 Ağustos sabaha karşı saatlerde Japonya ve Hindistan'da depremler oldu.

Japonya'da Tokyo'nun 100 km batısında, Shizuoka - Suruga korfezi'nin deniz dibinde 20km derinlikte 6.6'lik deprem sonrası tsunami alarmı verildi. Tokyo'dan da hissedildiği, binaların saniyelerce sallandığı kaydedildi.

Aynı saatlerde Hindistan'ın Andaman Adaları'nda 7,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Okyanustaki 5 ülke için tsunami alarmı verildi. Amerikan Jeofizik Kurumu, depremin Andaman Adaları'ndaki Blair Limanı'nın 260 kilometre kuzeyinde ve denizin 33 kilometre derininde meydana geldiğini bildirdi. Depremin ardından Hint Okyanusu bölgesindeki Hindistan, Myanmar, Endonezya, Tayland ve Bangladeş'te tsunami alarmı verildi fakat daha sonra kaldırıldı. Bu ülkeler bir yandan da kasırga ile boğuşuyor.

Aslında, bilim dünyasının yahut deprem bilimcilerin, jeolojistlerin hepsini de bir yere koymamak gerekiyor. Çünkü 1989'da jeolojist Jim Berkland, Loma Prieta'daki depremden önce üyesi bulunduğu Santa Clara'daki merkezde bilimadamlarını uyarmış, bir sonuç alamayınca gazetede bildiri yayınlamış ve halkı paniğe sevkettiği gerekçesiyle kovulmuş fakat tam da söyledi tarihte 17 Ekim'de Baseball Final Serisi'nin 3. maçı öncesinde deprem meydana gelmiş ve 63 kişi hayatını kaybetmişti.

Depremden 1-2 dakika öncesine kadar kovulduğu deprem enstitüsünde halkı uyarın diye yalvarmaya devam eden Berkland, sözünü dinletemedi ama tam da o sırada bina zangır zangır sallanmaya başladığında ''İşte benim depremim'' diye bağırmaktan kendini alamamıştı.

Berkland, bugün itibarı iade edilmiş halde ve belgesel kanallarında hakkında programlar yapılıyor ve
güneş tutulmasının ile tektonik tabakaları, fayları,  magmayı etkilediği teoremini savunuyor. Fakat halen ona burun kıvıran ve depremlerin önceden tahmin edilemeyeceğini savunanlar mevcut...

Benzer biçimde 1996'da yazdıkları bildiri de 1999 depremini önceden haber veren Prof. Ross Stein ve rahmetli Prof Aykut Barka gibi bilimadamları da mevcut....

22 Temmuz'da bilimdünyasının şarlatan diye tanımladığı uzakdoğulu bir astrolog ''Bu olay kainat için son derece tehlikeli olacak, çünkü yıldızların efendisi Güneş hasta ise dünyayı çok tehlikeli gelişmeler bekliyor demektir...'' diye kadim düyadan kalan bir metni tekrar etmişti. Her geçen gün yeni bir keşfin yapıldığı hatta bugüne kadar doğru bilinen ''bilimsel gerçeklerin'' bile yıkıldığı yerine yenilerinin kurulduğu dünyada birçok bilimadamları ısrarla d
oğal felaketler ile güneş tutulmasının bir bağı olmadığını savunsa da, depremler, seller, felaketler olmasını bekleyen, olmasından korkanlar haklı çıktı.

Aslında alâmetler önceden başlamıştı pekçoklarına göre, örneğin 17 Haziran'da Pekin'de çıkan fırtınada gün ortasında havanın kararıp geceye dönmesi büyük panik yaratmıştı, halk tapınaklara koşup Güneş'in özgür kalması için dualar etmeye başlamıştı. Japonya'da ise Haziran ayı boyunca nasıl olduğu çözülemeyen biçimde gökyüzünden yağan kurbağa ölüleri halkı korkuya sevketmişti.

* Kayıp Dünya'dan manzaralar