konumankeni.com
Denisova, X-women, DNA genom, evrim, Max Planck Dr. Svante Paabo
Bookmark and Share Tarih bilgilerimiz son birkaç yılda sık sık olduğu gibi tekrar değişiyor... 2008'de Altay Dağları'ndaki Denisova Mağarası'nda bulunan ve yeni bir halka denilen X-Women'dan yeni haberler var... Almanya'daki Max Planck Enstitüsü Başkanı Dr. Svante Paabo'nun ekibi, 2010'daki ilk verilerin ardından DNA'sının şifreleri üzerinde 2 yıldır süren çalışmalarda şaşırtıcı bulgulara ulaştı. Science Dergisi'nde yayınlanan yeni makale'ye göre, artık elimizde X-Women genomunun kristal temizliğinde bir görüntüsü var... Geriye sadece 1 parmak kemiği ve 1 diş kaldığı için hayatlarının geçmişi bilinmese de bazı araştırmacılar Denisova'lı X-Women ile Çin'den çıkartılan yeni bir Homo türü mü denilen Maludong İnsanı arasında akrabalık olduğunu düşünüyor.

Neanderthal DNA, Neandertal DNA, Neanderthal ile İnsan'ın akrabalığı var mı? Neanderthal İnsanı ile Homo Sapiens çiftleşti mi; yoksa Homo Sapiens, Neanderthal'lerin soyunu mu tüketti? İnsan DNA'sında Neanderthal DNA'sı var mı yok mu yani İnsan âri mi yoksa melez mi?* Australopithecus Sediba
Tutankhamun'un uğursuz trompetleri (Dinle)
* İnsanın soy ağaçını değiştiren Australopithecus Africanus

X-Women adı verilen 80 bin yaşındaki kadının incelenen genomu sonucunda; kahverengi gözleri, saçı ve teniyle günümüz insanlarının genomuna büyük benzerlikler gösterdiği ortaya çıktı. Dr. Paabo'nun ekibi yeni gelişen bir DNA teknolojisiyle, Denisova türünün genom sıralamasını daha derinlemesine inceledi ve bu türün genom sıralamasının modern insan genomuna benzer olduğu ortaya çıktı...

Denisova türü, bugünkü modern insanların atalarıyla melezleşmiş. Bugün Papua Yeni Gine’de yaşayan insanların genomlarının yüzde 3'ü Denisova türünden geliyor ve söz konusu DNA'ların izleri, Çin ana karasındaki Han ve Dai'lere kadar uzanıyor. Denisova türünün genetik varyasyonlarının çok düşük oluşu, Asya'nın geniş bölgelerine yayılmalarına rağmen az bir nüfusa sahip olduklarına işaret ediyor.
Clavicula Salomonis, Clavicula Salomonis, Süleyman'ın Anahtarı, Hz Süleyman'ın güçleri
* Kent içinde bir paralel evren
* Huacabandera insan kurban etme sunakları

Dr. Paabo'nun ekibinin baş araştırmacısı Dr. Matthias Meyer ''Örneğin bana ait olan Matthias Meyer genom sıralaması emsalsizdir. Genomda, Denisova kızının anne ve babasından aldığı iki farklı kromozom setinin farklılıklarını saptayabiliyoruz'' diyor.

Bilim insanları, mağara kızının genomlarını Neandertalların ve dünyanın farklı yerlerinden 11 modern insanın genomuyla karşılaştırdılar. Karşılaştırmalar sonucunda, modern insanın, en yakın akrabaları olan diğer iki insan türünden zamanla farklılaşan genleri bir katalog haline getirildi.

Bu gen kataloğunda tek bir DNA harfinin değişmesi sonucu beynin kıvrımlarından sinir sistemine, gözlerden cilde kadar birçok genin nasıl değiştiği bulundu. Dr. Paabo beyinle ilgili değişimlerle bağlantılı genleri araştırmanın çok heyecan verici olacağını söylüyor.

Dr. Paabo, ''Benim için en heyecan verici şey şu; artık elimizde kendimizle kıyaslayabileceğimiz, soyu tükenmiş akrabalarımıza ait genomlar var. Bu katalog eski soyu tükenmiş akrabalarımızla birlikte gezegenimizdeki herkesin ne kadar eşsiz olduğunu sergiliyor.''