Charles Baudelaire Les Fleurs du MalBookmark and Share Tek bir kitabına bu kadar para verildiğini, şiirlerinin serbestçe okunduğunu görse bu kadar elem ve keder çekmezdi...

* Kutsal Kase 2,16 milyon dolara satıldı
* Havalı kütüphane için en iyi 100 kitapp
* Edgar Allan Poe rekoru

Edebiyat ve şiir tarihinin en sıradışı adamlarından biri, pekçok ardılını etkilemiş
ve pekçoğunun da taklit ederken yolunu kaybetmesine neden olmuş Charles Baudelaire'in artık bir kült olan Satanik şiir kitabı Elem Çiçekleri - Les Fleurs du Mal'ın orijinal ve imzalı baskısı 775 bin Avro'ya satıldı. Paris'teki Drouot Otelinde düzenlenen müzayedede, şaire ait 180 mektup, kitap ve eşya 4 milyon 50 bin avro'ya eldeğiştirdi.

İntihâl suçlamalarına Yahya Kemal'in de muhatap olduğu Baudelaire, "ustası ve dostu" Theophile Gautier'ye adadığı kitabı 1857 yılında yayınlandığında Fransa karışmıştı. Melankoli, Şeytan ve erotizm üzerin şiirlerle dolu 5 bölümden oluşan kitaba ''toplumsal değerleri aşağıladığı'' gerekçesiyle dava açıldı. Charles Baudelaire 300 Frank para cezasına mahkûm edildi. Dahası bazı şiirler yasaklandı. Yasak 1949'a kadar sürdü. 1861'de yasaklı 6 şiirin çıkarıldığı kitaba 32 yeni şiir ve 6. bölüm Paris Tabloları eklenerekikinci baskı yapıldı. Gençliğinde yakalandığı frenginin yanetkileri giderek onu felç etti, 31 Ağustos tarihinde Paris’te 46 yaşındaydı. Ölümünün ardından 1868'de önsözünü Théophile Gautier'nin yazdığı ve bazı yayınlanmamış şiirlerin de eklendiği 3. bir baskısı yayınlandı.

''ey ölüm
yüce kaptan
haydi vakit gelsin
demir alalım
bu ülke sıkıyor beni
yola çıkalım

öyle korkunç yanıyor ki
o ateş beynimizde
atlamak istiyoruz
uçurumun dibine
cennet cehennem ne farkeder
yeniyi bulmak için
bilinmeyenin derinliklerinde...

karanlık bir soğuk
komşu mezarlığın
solgun sakinlerine
herkese ölümlülük
üşüyen bir hortlağın hazin sesinden...''

* Ve Zerdüşt böyle söyledi...
* Yaşayan En seksi 100 Erkek
* Kadın viagrası tesadüfen
* Oral seks zararlı mı?  
* Mavi Senfoni bu kadar eder mi?
* Damien Hirst'ün bisiklet
* Sotheby's'in Çağdaş Türk Sanatı Müzayedesi'nde ''Ölü Türk Sanatı'' iyi sattı ama kime?
* Yves Saint Laurent&Pierre Berge Koleksiyonu