En Sonunda Sigarasız OrtamSigara içmeyen giremez...

Komşumuz Yunanistan'da daha önce halk kendi özgürlüğüne müdahale olarak görüp tepki gösterdiği için uygulanamayan Sigara Yasağı Haziran sonunda tekrar yürürlüğe girdi ama oldu ama henüz aldıran yok. Dahası, Komşu'da yakın gelecekte sigara içmeyenler kapalı yerlere, barlara, pavyonlara giremeyecek!
Evet, yanlış okumadınız...   Bookmark and Share

Sigara Yasağı'nda yeni yönetmelik
* Tunç Özgörener'in yazısı: Bu ülkenin en iyi vatandaşları

AB üyesi olan Yunanistan'da halk sigara yasağına karşı ama hükümetler teşne, daha önce de defalarca denendi ama kimse sigara içene ceza kesemediği, kimse de sigara içmeyi kesmediği için uygulanamadı reel olarak. Hükümet, Haziran ayının son haftasında gayet kararlı bir şekilde yasağı koyduktan 2 gün sonra kırpıntı yapmak zorunda kaldı. Hem de yaz mevsimi olmasına rağmen... İşletmeler ayaklandı. Çünkü eski uygulamaların tersine bu seferki kanunda işletmelere de büyük cezalar var. Yani sadece içeride içen değil içirten de ruhsat iptaline kadar cezalara çarptırılacak. Daha önce işletmecinin böyle bir yükümlülüğü yoktu. Bu sefer kanun gayet ağır ya da ağırdı... Kapalı yerlerde sigara içenlere 50-500 Avro; sigara içilmesine gözyuman kapalı mekân sahiplerine ise 1000-20000 Avro arasında para cezası kesilecekti...

Evet, Di'li geçmiş zaman... Mekân sahipleri ayaklanıp 1-2 yerde de sigara yüzünden göstermelik olduğu sanılan kavga çıkınca yasağın başladığı gün verdiği demeçte çok iddialı konuşan Sağlık Bakanı Dimitris Avramopulos, hemen geri adım atmak zorunda kaldı.

Sigara içenlere yer ayrılması ve buranın izalasyonun havalandırmasının yapılması zorunluluğu vardı. Büyük yerlerde sorun yoktu ama küçük mekanlarda alan sorunu vardı. Bunun dışında kimse çok masraflı olacağı için bunu yapmaya yanaşmadı. Bir de tavernalarda böyle bir uygulamanın nasıl yapılacağı da kafa karıştırıyordu.

Sağlık Bakanlığı da geri adım atıp şöyle bir uygulamaya gitti. 70 metrekareden küçük olan yerlere kadar ''Sigara İçilir'' işletme ya da ''Sigara İçilmez'' işletme olarak iki ruhsat gruba ayrılmasına izin verildi.

Bundan sonrası ise Yunanistan'da yasağın geleceğini gösterir cinstendi. Selanik'teki 330 işletmeden 327'si hemen ''Sigara İçilir Mekan'' ruhsatı almış. Kentte ''İçeride Sigara İçmek Yasaktır'' yazan sadece 3 mekan var. Benzer bir durum Atina'da da var. Fakat orada 4000 mekan bulunduğu için şu anda kesin rakam vermek olanaksız, yine de yazın halkın kapı önünde olması biraz gevşek davranmalarına neden olsa da %99'u ''Sigara İçilir'' mekan ruhsatı alacak.

Uygulamada da şöyle ilginç bir çözüm bulundu, yine de mekan içinde bir yer tahsis edilecek ve burası 2 metrelik bir cam panelle ayrılacak yani 4 metre tavanlık bir yerde yine de üstü açık sadece cam bir paravan olan bir bölme olacak. Fakat görünen buraları sigara içenlere değil içmeyenlere ait olacak. Çünkü Sigara İçilir Mekan'daki bölme için tek kriter bu. Yani 100 kişi kapasiteli mekanda sadece bu paravanı yapacaksınız ama bunun mekanın ne kadarını ayıracağı size kalmış durumda. Sonuçta muhtemelen en ücra köşede olacak ve sigara içilen ortamdan rahatsız olanlar oraya geçmek zorunda kalacak.