Bookmark and Share
konumankeni.com
CERN, 4 Temmuz 2012'de 5 Sigma'da Higgs Bozonu'nun bulunduğunu açıkladı ama... Buna rağmen, pek çoklarına göre dünyanın sonunu getirebilecek olan Atlas Deneyi'nin üzerindeki şüphe bulutları dağılmış değil. Hatırlanacağı üzere, deney öncesi tartışmalarda Hawking, Higgs Parçacığı'nın bulunamayacağına 100 dolara iddiaya girmişti.  

Stephan Hawking, varlığını reddettiği Higgs Bozonu için ''bulunamaz'' demiş, buna karşılık ortaya attığı teorik parçacıkla Standart Model'deki boşluğu dolduran ve bozona adı verilen Prof. Peter Higgs ise Hawking için ''Fizikten anlamaz'' demişti. Diğer yandan  Lawrance Krauss ve Tom W. B. Kibble gibi fizikçiler ise Standart Model için ''Yerçekimi ve karanlık madde gibi açıklayamadığı kavramlar var... Bazı açılardan bakıldığında, tam bir karmaşa'' demeye ve terkedilerek Süpersimetri Teorisi'ne geçilmesi gerektiğini savunmaya yani Higgs Bozonu'nun varlığını reddetmeye devam ediyor.
NBA top ten of the night video
* Yeni Kıyâmet Habercisi ISON mu...
* Facebook'ta yeni tehdit
* Tehlikeli zihin okuma oyunu

Muhaliflerince Kıyamet Makinesi denilen LHC-Large Hadron Collider'daki Atlas Deneyi'nin durdurulması için dava açıp CERN'de planlanan Big-Bang çarpışması sonucunda oluşacak Kara Delik'in dünyayı yutacağını savunan Walter Wagner ile Luis Sancho gibi bilimadamları dahi çıkmıştı. Diğer yandan halen 14 TeV'deki Big-Bang'de beklenen sonucun çıkmayacağı, yani teorinin pratiğe uymayacağını savunanlar da mevcut. Kimilerine göre mini bir Big-Bang yaşanacak, kimilerine göre de Big-End...
sang real, sangreal Papyrus, New Coptic Gospel Papyrus, Hz. İsa Mecdelli Magdalalı Meryem ile evlenmiş, Koptik dilinde yazılmış incil papirüs, New Coptic Gospel Papyrus, Jesus said to them My wife, Karen L. King
CERN bilimadamları ve destekçileri, Atlas deneyinde evrenin yaradılış teorisi Big Bang'i tekrarlayarak maddenin nasıl kütle kazandığını bulmayı umuyor; adını Stephen Hawking'ten alan Hawking Işıması'nın da gerçekleşeceğine inanıyorlar.

Standart Model, basit biçimde gözlemlenen maddeyi oluşturan, şimdiye dek bulunmuş temel parçacıkları ve bunların etkileşmesinde önemli olan 3 temel kuvveti açıklayan kuramdır. Fakat çok büyük eksikleri vardır ve Higgs Parçacığı da bunu teorik olan doğrulayan elemandır.

Hawking, deneyden önce yaptığı açıklamada, ''Tanrı parçacığı'' denilen Higgs parçacığı yerine başka parçacıklar bulunabileceğini ve bunun daha heyecan verici olacağını söylemiş ve ''O zaman anlayacağız ki bir şeyleri yanlış yapıyoruz'' demişti.

Denisova, X-Women, DNA, insan genomu, evrimBuna karşın Higgs ise, ''Hawking’in hesaplamaları hiç de iyi değil. Parçacık fiziği, kuantum fiziği açısından tutarlı bir teoriye sahip olmanız için ortaya attığınız formülde kütlenin çekim gücü kuramından başka şeyler de olması gerekir. Stephen’da bu yok. Hesaplamalarının doğruluğundan kuşkuluyum. Hiçbir teorik fizikçi onun teorisini doğru olarak kabul etmez'' diye cevap vermişti.


konumankeni.com anasayfası İnternet derginiz Konu Mankeni'ni kullanma kılavuzu ve bize ulaşma yöntemleri üzerine açıklayıcı, bilgilendirici ve dahi aydınlatıcı vs vs vs bir bölüm