plastik şise ve kaplar kanser saçıyor
Bookmark and Share Lafa geldiğinde Dumansız Hava atmasını gayet iyi biliyoruz... TEMA Vakfı, Plastik şişe ve kaplar kanser saçıyor diye isyan ediyor kimse duymuyor. Arılar, tarım ilaçlarından ölüyor, tarım ilaçı artıkları olan ihraç armutlar Almanya'dan geri dönüp yurtiçinde piyasaya sürülüyor; dereler zehir saçıyor, o derelerin suyuyla organik tarım diye yiyoruz, afiyet olsun ama hava dumansız...

Eyjafjallajokull Katla Jokull* Kablosuz internet erkekliği öldürüyor mu
* Japonya tsunamisi Antartika'yı vurmuş (Video)
* Ay'da 3 keşif bir komplo teorisi
* Tanrı Parçacığı bulundu iddiası

Sağlıklı yaşam, temiz çevre, çiçek böcek derken
zehir kanallarına çevirdiğimiz nehirlerimiz sularıyla organik tarım yapabiliyoruz, olası bir depremde en çok yıkılması muhtemel iki yere gözümüzü dahi kırpmadan suni Dubai adacıkları kondurmayı düşünebiliyor, yol geçecek diye orman su havrası ne varsa katledebiliyor, birbirimize kolonu patlayacak apartmanlar dikebiliyoruz. Bu arada çevremize o kadar iyi bakıyoruz ki, foseptik çukuruna çevirdiğimiz göllerimizde balıklar, fail olarak arazi mafyasından bile şüphelenildiği kovanlarımızda arılar topluca ölüyor, denizlerimizde pisliğimizden beslenen denizanalarının oluşturduğu tabakadan balıkçılarımız balığa ağ atamaz hale geliyor... 3G ne güzel hayatımıza giriyor baz istasyonları da kanser saçıyor... İyi koşullarda ve düzgün üretildikleri için plastiklerimiz de ölüm saçıyor. Sesini çıkartan, denetimi yapan devlet değil bir Vakıf...

Cenin pozisyonu* Tunç Özgörener'in yazısı: Bu ülkenin en iyi vatandaşları
* İstanbul'un yıkım senaryoları

Buyrun sırayla bakalım ve Sağlıklı yaşam, temiz çevre lay lay lom diyelim, pek yakında yeni köprüyle kelleşecek egzosa boğulacak Boğaz'da içimize Dumansız Hava çekelim... 

Balıkesir Manyas Gölü'nde toplu balık ölümleri oldu; Henüz belirlenemeyen nedenle, Yılgın Burnu mevkisinde balık ölüleri kıyıya vurdu. Alınan su ve balık numuneleri, laboratuvara gönderildi. İlçe Tarım Müdürlüğü ölüm nedenleri analiz sonrasında netlik kazanacak balıkların yenmemesi konusunda vatandaşları uyardı.

Bereketli Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Reşit Çetin ise kontrolsüz bırakılan sanayi ve evsel atıkların göldeki balık popülasyonunu olumsuz etkilediğini, balık ölümleriyle ilgili sorumlularının cezalandırılması gerektiğini söyledi...


Arıların ölümü demek doğal hayatın ölümü, bitkilerin ölümü demek...
Bütün dünyada yıllardır arı ölümleri ve ''kayıp''ları tartışılıyor, sebebleri araştırılıyor. Bu konuda ciddi bilimsel araştırmalar yürütülüyor; iklim koşullarının değişiminden İngltere'de en son tespir edildiği gibi Çin'den gelen eşek arılarının balarılarını kovmasına kadar her türkü olasılık değerlendiriliyor, arıların doğal koşulları korunmaya çalışılıyor. Biz de, TEMA Vakfı gibi çabalar dışında resmi ve ise böyle bir ciddi akademik çaba var mıdır bilinmiyor.

Kuşadası'nda bir hafta içerisinde 9 bin kovan arı öldü. Arıların ölüm nedenleri henüz bilinmiyor. Bölgede inceleme yapan Tarım Müdürlüğü yetkilileri olayı araştırıyor. Arıcılar ise her türlü olasılıktan şüpheleniyor, arazi mafyası ihtimalinden bile.

Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kadir Kılıç, ''Her türlü ihtimal üzerinde duruyoruz. Bir sabotaj, zirai ilaçlama, arazi mafyasının işi olabilir, doğadan kaynaklanabilir ama şu anda menşei belli olmadığı için her türlü ihtimal üzerinde duruyoruz'' dedi.

Lösemili Çocuklar Vakfı, günlerdir sesini duyurmaya çalışıyor. Kola, su ve sütlerin plastik şişeleri ile plastik bardakların kanser saçtığını anlatmaya çalışıyorlar.

Ne yazık ki gıda kodeksi yönetmeliğine uymayan birçok plastik şişe ve ambalajın zararlı miktarlarda dayanıklılık ve esneklik sağlayan, homojenleştirici, parlatıcı ve renklendirici içerdiğini açıklıyorlar:

Yapısında yer alan ve sonradan katılan yüzlerce kimyasal madde, insan sağlığını doğrudan ilgilendirmekte. Özellikle plastik şişenin içine konan asitli içeceklerin (kolalı, gazlı içecekler, süt, meyve suları vb.) eritici etkisi ile bu kimyasallar plastikten koparak içindeki içecek veya yiyeceğin özüne geçebiliyorlar.

Özellikle sıcak yaz aylarında nakliye veya depolama sırasında güneş altında, yüksek sıcaklıklarda bekletilen bu plastik şişe ve kaplardaki asitli ve diğer içecekler 50–70 derecelere varan bir sıcaklıkta, plastikten ayrışan kimyasallarla karışmaktalar. İçecek veya yiyeceğin özüne geçen bu kanserojen maddeler ne yazık ki, soğutulsa bile zararlı etkilerini insan vücudunda göstermekteler.

Plastik şişe ve kaplarda; plastifiyan (esnek yumuşak), stabilizan (sağlamlaştıran), homojenleştiren, librifiyan (parlak ve şeffaf görüntü veren), boya, katalizör maddelerdir.

Plastik şişe ve kapların; sıcak su, sıvı ve asit içeriklerle temas ettiğinde çok tehlikeli bir kanserojen olan BISFENOL-A (BPA) ve DIOKSİN maddesi ortama geçmektedir. Dioksinin kanser hastalığı yaptığı birçok bilimsel çalışma tarafından ortaya konulmuş ve Uluslararası Kanser Araştırma Enstitüsü tarafından da açıklanmıştır.

Bisfenol-A ve Dioksinler vücuda girer ve vücutta yağ dokusunda depolanır ve uzun süre atılamayarak birikir.

Dioksin kanser yapıcı etkisinin yanı sıra anne karnındaki bebeklerde sakatlıklara ve anormalliklere sebep olabilir. Özellikle çocuklarda sinir sistemi (nörolojik), bağışıklık ve üreme sistemleri üzerinde zararlı etkileri bulunur.

Amerikan Kanser Araştırma Birliği’nin resmi dergisi Cancer Research’ün Nisan 2008 sayısında yayınlanan makalede Bisfenol A ile etkileşen insan hücrelerinin, 40 bin gen üzerinde yapılan taramada ciddi anormallikler saptanmıştır.

Buradan hareketle plastik bardak ve biberonlara konulan ve sıcaklığı 70–90 olabilen sıcak sıvıların kanser yapan maddeleri içerdiğini belirten LÖSEV, özellikle sıcak su, buhar ve içecekle temas eden plastik bardak, plastik karıştırıcılar, plastik biberonların kullanımlarının engellenmesi ve kısıtlanması gerektiğini vurguluyor.

 LÖSEV'İN ÖNERİ VE UYARILARI:

1. Özellikle hamileler, çocuklar ile 60 yaşın üzerindeki kişiler plastik şişe ve kaptaki içecek ve yiyecekleri tercih etmesin.

2. Sıcak çay, kahve vb. sıvıların sunulduğu plastik bardak ve plastik karıştırıcıları kullanmayın.

3. Tüm gıdaların (özellikle süt, meyve suyu ve su) tüketiminde cam şişe ve kapları kullanın.


* Anonymous'un kafası karışık: Facebook ölmeli mi ölmemeli mi (Video)
* 51. Bölge'nin sırları aydınlanıyor
* Apollo 18: Neden Ay'a geri dönülemiyor (Video)